Komunikacja Niewerbalna

Mowa ciała
Wbrew pozorom to ciało potrafi powiedzieć więcej niż tysiące słów, które ktoś wypowie.
Dlaczego tak się dzieje pokazuje statystyka, z której wynika, że 7% komunikatu przekazują słowa, ale aż 93% to mowa ciała, czyli gesty, mimika, postawa, modulacja głosu, ruchy i gestykulacja, a nawet wygląd, czyli ubranie i fryzura.
W procesie komunikacji między ludźmi chodzi o przekazanie informacji. Taką rolę może pełnić słowo pisane, a w rozmowie to, co ktoś mówi. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że właśnie zachowanie się w trakcie spotkanie jest dużo istotniejsze dla oceny jakiejś osoby. Stąd określenie o ważnym „pierwszym wrażeniu”, które jest przypisaniem danej osobie pewnych cech osobowościowych tylko na bazie naszych zewnętrznych odczuć.
Dlatego dla niektórych funkcji i profesji niezwykle istotna jest komunikacja niewerbalna, którą można przyswoić na kursach i szkoleniach. Bardzo dobrymi fachowcami w tej dziedzinie są aktorzy, dla których gesty, mimika i ruchy ciała to warsztat pracy.
Podobnie dzisiaj mają politycy, których duża część wyborców niestety ocenia tylko przez pryzmat emocji, które potrafią wywołać.

About the author /


Related Articles