Zgłoszenie rachunku bankowego do urzędu skarbowego

Kiedy należy zgłosić numer rachunku bankowego do urzędu skarbowego?
Urząd skarbowy to instytucja zajmująca się ściąganiem należnych podatków. Ta instytucja może nałożyć na podatnika szereg obowiązków. Jednym z nich jest konieczność zgłoszenia aktualnego numeru rachunku bankowego. Kto musi to zrobić? Kiedy warto dopilnować poprawności konta bankowego w urzędzie skarbowym? O tym w poniższym tekście.

Numer konta o osoba fizyczna

Administracja podatkowa raz w roku przeprowadza rozliczenie wszystkich osób fizycznych w Polsce. Podsumowanie tego rozliczenia otrzymujemy w usłudze Twój e-PIT. Wówczas podatnik ma dwie możliwości. W przypadku niedopłaty podatku musi uregulować niezwłocznie odpowiednią należność. Nadpłata podatku powoduje konieczność zgłoszenia aktualnego numeru konta w celu otrzymania zwrotu. Można to zrobić przez Internet.

Numer konta w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej

Zgłoszenie rachunku bankowego do urzędu skarbowego może nastąpić już na etapie złożenia wniosku o otwarcie działalności gospodarczej. Przedsiębiorca ma również obowiązek powiadomić odpowiedni urząd skarbowy o zmianie numeru rachunku w trakcie prowadzenia działalności. Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą nie musi zakładać odrębnego konta firmowego. Może rozliczać swoje transakcje za pomocą konta osobistego.

About the author /


Related Articles